nahoru

Vláda schválila zákaz dalších 7 semisyntetických kanabinoidů, které se přidají na seznam zakázaných návykových látek. Jde o látky odvozené od již zakázaného HHC a THC. Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na snahy prodejců obcházet březnový zákaz HHC uvedením podobných látek na trh. Nově zakázané budou kanabinoidy HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8.

Zástupci Národní protidrogové centrály původně navrhovali zákaz 11 nových kanabinoidů. Ministerstvo zdravotnictví jich ale vybralo 7 nejrizikovějších. Nebezpečné jsou zejména při užívání vapováním (inhalací při vysokých teplotách), kdy mohou vznikat zdraví škodlivé keteny. Úřady zakáží i estery a ethery odvozené z těchto sedmi látek, čímž pokryjí širokou škálu nových syntetických kanabinoidů.

hhc studie blog

Co zákaz znamená v praxi

Držení i prodej nově zakázaných látek bude trestný, hrozí až 8 let vězení při větším množství. Úřad bude za malé množství hrozit pokutou do 15 000 Kč jako přestupek. Prodejci budou muset zlikvidovat své zásoby, jinak je úřady budou postihovat.Odhadované škody jdou do stovek milionů korun.

Policie bude muset upravit své testery a proškolit personál, aby dokázali detekovat nové látky. Celníci budou muset zpřísnit kontroly zásilek přicházejících ze zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví chystá informační kampaň, aby varovala před riziky užívání.

Kritici: zákaz problém nevyřeší

Odborníci varují, že plošný zákaz situaci nezlepší. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se tím užívání nesníží, pouze se přesune na černý trh a objeví se ještě silnější nezakázané látky. Adiktologové kritizují unáhlený plošný zákaz a doporučují spíše regulaci méně rizikových látek.

Někteří poslanci navrhují mírnější přístup v podobě přesného vymezení povolených látek a jejich zdanění. To by mohlo omezit černý trh a přinést do státního rozpočtu stovky milionů korun ročně. Podobný model funguje třeba v některých státech USA.

Rozpor s právem EU

Novela zákona o návykových látkách, která má problém řešit komplexněji, vázne ve Sněmovně od loňska. Navíc podle legislativců může být v rozporu s právem EU kvůli omezování volného trhu, jak upozornil Matyáš Lucký z Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR. Soulad s unijním právem tak může zkomplikovat a oddálit přijetí navrhované regulace.

Pokud by se zákon dostal do rozporu s právem EU, hrozily by žaloby a pokuty od Evropské komise. Česko by pak muselo zákon přepracovat nebo zrušit. To by mohlo vést k právní nejistotě a dočasnému uvolnění trhu se syntetickými kanabinoidy.

Závěr

Nový zákaz dalších syntetických kanabinoidů má chránit zdraví uživatelů a omezit černý trh. Odborníci ale varují, že samotný plošný zákaz problém nevyřeší a může ho i zhoršit. Navrhují proto spíše regulaci méně rizikových látek a lepší prevenci a léčbu závislostí. Soulad s právem EU je další překážkou rychlého přijetí novely zákona. Téma zůstává nadále kontroverzní a my budeme i nadále sledovat jeho vývoj.