nahoru
testosteron

Když se o muži řekne, že má hodně testosteronu, většinou tím říkáme, že má dotyčný vyvinuté svalstvo a výborný sexuální apetit. Tento mužský hormon se však v menší míře objevuje také u žen. U obou pohlaví plní testosteron důležitou funkci, ale co když je ho málo, nebo naopak až moc? Jaké příznaky vám napoví a jak můžete nadbytek, či nedostatek testosteronu léčit? Věděli jste, že na světě přibývá mužů s deficitem tohoto hormonu?

V hlavní roli testosteron

Hlavní mužský pohlavní hormon – testosteron neboli androgen – bývá u mužů produkován varlaty. V období puberty zajišťuje vývoj pohlavních orgánů, prohloubení hlasu, růst ochlupení, zesílení kostí a svalů, nárůst hmotnosti a celkové výšky. Lidově řečeno: díky testosteronu se z chlapců stávají muži. Ale tady jeho úloha nekončí. V průběhu života pomáhá vytvářet červené krvinky a reguluje ukládání tuku, hmotnost, růst vlasů a ochlupení nebo hustotu kostí. Nesmíme zapomenout také na řízení produkce spermií či regulaci sexuální touhy (libida). Testosteron úzce souvisí také s hněvem. Proto se o člověku s útočnou povahou říká, že má asi hodně testosteronu. Ale co když je testosteronu málo?

Nízká hladina testosteronu u mužů

Hladiny hormonů v těle mají tendenci klesat a stoupat, což platí také u testosteronu. Deficit můžeme pozorovat zpravidla s přibývajícím věkem. Výzkumy potvrzují, že po dosažení věku 45 let u mužů ubývá testosteron každým rokem o 1 %. Ve hře jsou však také další faktory, jako je například životní styl. Kromě toho existuje také onemocnění zvané hypogonadismus, při kterém dochází ke snížené produkci testosteronu a spermií. Pokud chcete zjistit, zda máte nedostatek testosteronu, můžete navštívit lékaře. Ten vám po odebrání vzorku krve může zpracovat analýzu na přítomnost mužského hormonu. Existuje však celá řada příznaků deficitu testosteronu. Tady jsou některé nejčastější:

  • problémy s erekcí a pokles sexuální touhy
  • ztráta svalové hmoty
  • snížená tvorba spermií
  • deprese a výkyvy nálad
  • úbytek vousů, plešatost, řídnutí vlasů apod.
testosteron

Zvýšený testosteron u žen

Jak už jsme zmínili v úvodu, testosteron se v menší míře objevuje také u žen. Společně s dalšími hormony zajišťuje hladký průběh pohlavního styku, reguluje náladu, udržuje energetické hladiny v těle atd. Pokles testosteronu u žen bývá typický pro období menopauzy, což způsobuje sníženou sexuální touhu, únavu, špatnou náladu či řídnutí kostí. Pro udržení harmonie v těle se osvědčily CBD oleje, které najdete také v naší nabídce. Zvýšený testosteron může dát vzniknout syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Jedná se o onemocnění související s nepravidelnými menstruačními cykly, nadměrným růstem vlasů a ochlupení, neplodností, kožními problémy nebo potratem u těhotných žen. Mezi další příznaky nadměrné hladiny mužského hormonu patří:

  • zmenšení prsou a změna tvaru těla
  • akné a mastná pleť
  • ztráta chuti na sex či sexuální dysfunkce
  • nadměrné ochlupení
  • výkyvy nálad, deprese apod.

Jak zvýšit testosteron?

Pánové, máte hned několik možností, jak zvýšit testosteron. Jednou z nich je tzv. substituční léčba, kdy prostřednictvím tablet, náplastí, gelů nebo injekcí přijímáte doplňující dávky testosteronu. Pozor však na syntetický testosteron, protože jeho nadužívání může způsobit zdravotní problémy. Existují také přírodní možnosti, jak zvýšit hladinu mužského hormonu – ideálně sestavením správného jídelníčku. Neměly by chybět zejména potraviny obsahující zdravé tuky, jako jsou chia nebo lněná semínka, olivový a konopný olej či avokádo. Kromě toho kvalitní červené maso, vejce, mandle a para ořechy. Naopak byste se měli vyhnout rafinovanému cukru a alkoholu. Co se týká běžně dostupných doplňků, buďte obezřetní, co kupujete. Pamatujte, že ne všichni alfa samci musí mít zvýšený testosteron!