Možná máte kolem sebe člověka, který v jakékoliv situaci neztrácí optimismus a často svým pozitivním naladěním „nakazí“ i toho největšího morouse. Může být něco pravdy na tom, že pozitivní myšlení vede k lepšímu zdraví? Podle vědců nejsme daleko od pravdy. Lidská mysl je opravdu velmi silný nástroj, proč bychom ale měli více dbát na to, jak přemýšlíme?
Výhody pozitivního myšlení
Každý den jsme vystaveni příjemným i méně příjemným okolnostem, přičemž některé ovlivnit můžeme, jiné bohužel ne. Co však můžeme vždy ovlivnit, je naše reakce na vnější podněty. Schopnost pozitivního myšlení nespočívá v tom, že si idealizujeme představu o něčem, co je bezpodmínečně negativní. Prostě jen přijímáme skutečnost takovou, jaká je, hledáme řešení a snažíme se na všem najít alespoň něco pozitivního. Mysl a tělo se vzájemně ovlivňují, proto každá drobná změna myšlení dokáže divy. Zde je několik důkazů o tom, že myslet pozitivně se vyplatí:
Zdravé srdce a dlouhý život – jednou z nejčastějších příčin úmrtí v celosvětovém měřítku je onemocnění srdce. O tento důležitý orgán musíme pečovat stejně jako o jiné. V roce 2006 vědci prokázali, že pozitivní myšlení neboli optimismus dokáže snížit riziko vzniku srdečních chorob. A nejen to. Významně se totiž podílí na dlouhověkosti. Nejlépe jsou na tom lidé, kteří hledí s optimismem do budoucna.
Stop depresím a úzkosti – není žádným tajemstvím, že úspešní lidé bývají pozitivně naladění. Klíčem není úspěch samotný, protože právě ten je často způsoben jejich mentálním nastavením. Přestože jsou vystavení stresovým faktorům, jejich optimismus zabraňuje vzniku deprese či úzkosti. Dobrým pomocníkem je také humor. Smích obecně zahání chmury, proto tak rádi vyhledáváme vtipné společníky.
A to ještě není všechno…
Stimulujte vaše imunitní funkce – pozitivní myšlení může posílit vaše imunitní funkce, díky čemuž se budete lépe bránit virům, infekcím, bakteriím atd. Vědci bohužel dosud nezjistili, co stojí za tímto jevem, přestože první studie se tímto zabývala již v roce 2010. Za zmínku stojí, že zdaleka nejlepších výsledků dosahovali účastníci, kteří byli trvale optimističtí.
Buďte úspěšní v životě – našli byste stovky, možná tisíce knih dokazujících, že pozitivní myšlení vede k úspěchu v životě. A to nejen po stránce pracovní, ale také osobní. Pokud máte v práci nebo doma optimistu, jistě víte, o čem je řeč. Pozitivita je skutečně velmi nakažlivá a prospěšná jak nám samotným, tak našemu okolí. Z problémů se rázem stávají příležitosti k úspěchu!
Pozitivní myšlení: Jak na to?
Měli byste začít analýzou toho, co je ve vašem životě pozitivní. Začněte u maličkostí, u kterých často zapomínáme na to, že nejsou samozřejmostí. Ranní probuzení, sdílení domácnosti s partnerem a dětmi, dobrá snídaně, milý úsměv náhodného kolemjdoucího, pochvala od kolegy v práci, výborná káva apod. Negativní zkušenosti zkuste – s odstupem času – analyzovat, zda vám nepřinesly něco pozitivního. Uvidíte, že na něco jistě přijdete. Pro tyto účely můžete začít psát deník vděčnosti, kam budete zapisovat jednak to, za co jste byli ten den vděční, jednak to, co vám nevyšlo, ale přesto vás někam nasměrovalo či donutilo k zamyšlení. Velmi vám pomůže, když se začnete obklopovat pozitivně naladěnými lidmi, kteří berou život s nadhledem a humorem.
Ranní rituál pozitivního myšlení
- Vstávejte brzy – drtivá většina úspěšných a pozitivně naladěných lidí vstává brzy. Musíte ovšem chodit dříve spát , respektive dostatečně odpočívat. Spánek se ukázal jako klíčový pro správné nastavení naší mysli.
- Po zazvonění budíku hned vstaňte – i když se vám z postele ráno opravdu nechce, buďte si jistí, že pokud nevstanete okamžitě po zazvonění budíku, budete více unavení. Zkuste se tedy překonat a vstaňte ihned.
- Vypijte velkou sklenici vody – vaše tělo je po uplynulé noci pořádně vyprahlé, proto si hned po ránu dejte velkou sklenici vlažné, až mírně teplé vody. Jestli vám to přijde náročné, začněte u menší sklenice a objem postupně zvyšujte.
- Cvičte alespoň 5 minut – jen máloco pomáhá po ránu rozproudit vaše tělesné procesy než právě cvičení. Samozřejmě bude lepší, když si každé ráno zaběháte, ale pokud nejste zrovna sportovní typ, postačí 5 minut protahovacího cvičení.
- Dopřejte si snídani – ne, káva nenahradí vydatnou snídani, ačkoliv tomu někteří z nás věří. Tolik potřebnou energii vám dodá snídaně složená z obilovin, ovoce, zeleniny, ale přednost můžete dát i tolik oblíbeným vejcím. Káva může následovat.
- Inspirujte se nebo meditujte – začít ráno inspirativním čtením či krátkou meditací může zcela proměnit celý váš den. Cvičení pro uvolnění najdete celou řadu – my doporučujeme techniku mindfulness. Tak směle do toho!