Prodeje HHC celosvětově rostou a milovníci konopí, potažmo kanabinoidů, s napětím očekávají studie o jeho bezpečnosti. Konečně se na světlo světa dostávají výzkumy a my jsme u toho. Nejprve si krátce zopakujeme, co je HHC. Potom už se vrhneme na výsledky první laboratorní studie na téma bezpečnost HHC.
Co je to HHC?
Hexahydrokanabinol, zkráceně HHC, patří mezi kanabinoidy obsažené v rostlinách konopí – stejně jako známé CBD, THC, CBG a další. Bohužel se v konopí objevuje pouze v zanedbatelném množství, proto bývá častěji syntetizováno v laboratořích. Tento proces (hydrogenace) je v podstatě velice snadný. Abychom vytvořili HHC, stačí přidat molekuly vodíku k THC. Ve skutečnosti má velice podobnou chemickou strukturu jako CBG (kanabigerol). Nebudeme se nyní detailně zabývat odlišnostmi v chemických vazbách, raději se podíváme na účinky HHC.
HHC účinky jsou podobné THC
Za prvé – na území České republiky je nyní HHC legální záležitost. I proto se můžete setkat s celou řadou produktů, jako jsou HHC Gummies (resp. HHC bonbony), HHC Cartridge (resp. HHC pen) nebo HHC oleje. V naší nabídce najdete všechny jmenové v prémiové kvalitě, protože my testujeme laboratorně a do rukou zákazníka se dostává jen to nejlepší. Podle neoficiálních zpráv, a předběžných srovnání HHC vs. THC, jsou účinky obou kanabinoidů velmi podobné. Drobné rozdíly v chemické struktuře přesto od sebe odlišují tyto látky. Tak například HHC má pozvolný nástup – delší než delta-8 THC, ale kratší než delta-9 THC. Mezi nejčastěji hlášené účinky patří euforie, relaxace, tlumení bolesti, zlepšení spánku, zmírnění pocitů nevolnosti apod.
Nová studie o bezpečnosti HHC
Ve druhé polovině roku 2022 vyšla studie v časopise Cannabis Science and Technology. Autoři si vzali za cíl zjistit, jestli můžeme HHC považovat za bezpečný kanabinoid pro potenciální lidskou spotřebu. Výzkum probíhal in vitro, tedy v laboratoři „ve zkumavce“. Jedná se tedy o první předklinickou studii bezpečnosti HHC, která byla provedena. Celý konopný svět s napětím sledoval, kdo první podrobí tento znovu objevený kanabinoid laboratornímu testování. Prodej HHC mezitím exponenciálně roste, není se tedy čemu divit. Vědci zkoumali hned několik oblastí bezpečnosti. A zde jsou výsledky:
HHC není mutagenní – tzv. Amesův test, neboli test bakteriální genotoxicity, odhalil, že HHC nezpůsobuje mutace zodpovědné za rakovinotvorné bujení.
HHC nezpůsobuje srdeční problémy – test kardiální (srdeční) bezpečnosti zvládl kanabinoid na výbornou. Další skvělá zpráva.
HHC má protinádorový účinek – vědci odhalili potenciální cytotoxické účinky u lidských plicních fibroplastů. V budoucnu tak možná najde využití při léčbě nádorů a některých druhů rakoviny plic.
HHC nepoškozuje jaterní buňky – testy ukázaly, že neexistuje žádný potenciál pro hepatoxicitu, tedy chemické poškození jater.
Závěr studie
Než začnete hledat nejbližší HHC shop, je potřeba říci, že studií na téma bezpečnosti HHC máme k dispozici stále jen mizivé procento. Po zjištění výše uvedených informací ale svítá naděje, že se tento kanabinoid zařadí mezi ostatní se svými terapeutickými vlastnostmi. Zajímavé jsou především protinádorové účinky HHC. Autoři výzkumu uzavírají studii slovy:
„Touto počáteční studií životaschopnosti buněk a bezpečnosti poskytujeme důkaz, že ačkoli byla tato sloučenina vyrobena v laboratorním prostředí, pro zvýšení produkce tohoto vzácného kanabinoidu, který je obtížné extrahovat, je tato sloučenina bezpečná pro konzumaci a lze ji otevřít svět výzkumu, abychom zjistili, jaké má účinky a jaké neduhy dokáže HHC léčit stejně jako jiné kanabinoidy.“