nahoru

Výzkumy posledních let odhalily širokou škálu účinků konopí, které jsou využitelné při léčbě i prevenci mnoha zdravotních problémů. Možná byste řekli, že tato rostlina už vás nemůže ničím překvapit, ale opak je pravdou. Nyní to potvrdili vědci z Oregonské státní univerzity. Před několika dny totiž přišli na to, že některé kanabinoidní kyseliny mohou nejen bránit před vznikem, ale dokonce i léčit covid-19. Mohlo by nám konopí pomoci vyzrát nad celosvětovou pandemií?

Konopné látky zabraňují infekci koronaviru

Vysoce infekční onemocnění (covid-19) je způsobeno virem SARS-CoV-2. Vědci z Oregonu vyzkoušeli kombinaci několika kanabinoidních látek s tímto typem viru, přičemž potvrdili úspěšnost zejména v případě dvou – a sice CBGA (kyseliny kanabigerolové) a CBDA (kyseliny kanabidiolové). Obě látky mají schopnost vázat se na virus, čímž zabraňují infekci lidských buněk. Důležitým zjištěním navíc bylo, že jak CBGA, tak CBDA blokují infekci původního živého viru SARS-CoV-2 i jeho variant, jako jsou alfa nebo beta. Naše CBG a CBD oleje obsahují kromě vysokého procenta kanabinoidů také zmiňované kanabinoidní kyseliny.

Tabulka hodnocení kanabinoidů podle účinnosti

Hodnocení konopných kanabinoidů podle MagMASS z hlediska vazby na spike protein SARS-Cov-2a
Kanabinoid b UHPLC  renenční čas (min) Násobek obohacení oblasti píku c
kyselina kanabigerolová (CBGA) 3.8 20.5 ± 0.51
kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA-A) 8.2 16.7 ± 2.2
kyselina kanabidilová (CBDA) 3.7 12.2 ± 0.52
kyselina kanabinolová (CBNA) 6.5 5.6 ± 1.4
kanabigerol (CBG) 4.1 3.4 ± 0.82
kanabiniol (CBN) 5.7 3.4 ± 0.78
8 – tetrahydrokanabinol (A8 – THC) 6.8 3.1 ± 0.81
9 – tetrahydrokanabinol (A9 – THC) 6.8 3.0 ± 0.77
kanabidiol (CBD) 4.2 2.9 ± 0.72
kanabichromen (CBC) 8.1 2.9 ± 0.75
kanabidivarin (CBDV) 3.0 1.6 ± 0.17

Covid-19: Příroda opět vítězí

Ve zmiňované studii vědci poukazují mimo jiné na to, že přírodní produkty jsou nejúspěšnějším zdrojem léčiv v historii farmakologie. Ačkoliv se dnes klade větší důraz na objevování chemických preparátů ve farmacii, příroda je i nadále zdrojem jedinečné chemické strukturní rozmanitosti při objevování nových léků. Konopí, stejně jako další zástupci z rostlinné říše, má rozhodně co nabídnout. Další výzkumy nás přesvědčují o tom, že má nepochybně obrovský potenciál při léčbě a prevenci onemocnění. Mnoho zemí napříč celým světem začíná konopí vnímat jako účinný terapeutický prostředek. Jsme rádi, že podobné tendence začínáme sledovat také u nás v České republice. Kanabinoidům se dostává čím dál větší pozornost – a podle recenzí na internetu je opravdu z čeho vybírat.