nahoru
co na nespavost

Zná to skoro každý. Jednou za čas přijdou noci, kdy se převalujete v posteli, hledáte vhodnou pozici a nedaří se vám za žádnou cenu usnout. Hodiny ubíhají a vás přepadá úzkost z toho, že brzy budete muset vstát do práce a ráno se budete zase cítit malátní a bez energie. Pokud se ptáte, co na nespavost, jelikož se vám takové stavy opakují den co den, vyzkoušejte několik rad, které by vás mohly z koloběhu probděných nocí vysvobodit.

Nastavte si pravidelný režim

V některých případech je situace neřešitelná. Zaměstnání na noční směny vám může způsobit problémy se spánkem, jelikož tělo není zvyklé na pravidelný režim. Pokud ale máte tu možnost, zkuste do postele ulehat každý den ve stejnou hodinu. Stejně tak si nastavte i budík a vstávejte (pokud možno) pravidelně. Hodinu před spánkem odložte veškerá elektronická zařízení, ztlumte světla a držte se v teple. Mozek tak začne tělo pomalu připravovat na spánek a nebudete muset v posteli dlouhé hodiny počítat ovečky.

Pohodlná ložnice

Základem pro zdravý a pohodlný spánek je vhodně navržené lůžko. I zdánlivě nedůležitá skutečnost, jako je tvrdost matrace, poloha postele, její rozměr nebo materiál ložního prádla rozhoduje o tom, jak kvalitní bude váš spánek. Ve své ložnici se držte chladnějších odstínů nebo jen čistě bílé barvy. Červené, oranžové a další výrazné tóny z pokoje odstraňte. I barvy jsou z velké části zodpovědné za to, jestli se tělo uloží k odpočinku nebo bude raději stále v pozoru.

Zklidněte svůj mozek pomocí CBD

Náročné zaměstnání, hektické tempo moderní doby a spousta dalších vlivů způsobuje, že jsou lidé častěji ve stresu. Kvůli tomu mnohdy není možné, aby se mozek dostal do režimu odpočinku. S tím mu ovšem mohou pomoci přírodní látky, které pečují o neurony, zklidňují a nabízejí mírně sedativní účinky. Co na nespavost, aby se jednalo o nezávadnou a přírodní látku?

Jednou z nich je například CBD, což je legální, zdraví nezávadná látka získávaná z konopí. Proti psychoaktivnímu THC se chlubí stoprocentní nezávadností pro tělo, což na základě studií uznal i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Při pravidelném užívání se projevuje antidepresivním působením, zklidněním mozku, a tím i celého těla, a to bez vedlejších účinků. Kromě toho uživatelům nabízí péči o neurony a prevenci vzniku onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo schizofrenie.

Produkty, které pomohou proti nespavosti:

Zařaďte do svého dne pravidelný pohyb

Aby tělo mohlo v klidu odpočívat, potřebuje také pravidelnou fyzickou aktivitu. Během dne vám stačí pár minut, ale je nutné tělo unavit a zbavit ho přebytečné energie. Věnujte se například běhu v přírodě, plavání, rychlé chůzi, dlouhým procházkám a neváhejte ani vyměnit výtah za chůzi po schodech. Každý krok během dne navíc vám pomůže udržet přirozené fungování těla, které zůstane zdravé, s minimem stresu a večer se vám bude lépe usínat.

Omezte nezdravé návyky

Co na nespavost, když nepomáhá pohyb ani pravidelný režim? Možná je chyba ve vašem životním stylu. Vzdát se alkoholu, kouření a pravidelného přísunu kofeinu se může zdát náročné, ale jakmile to uděláte, váš zdravotní stav se obrátí k lepšímu, a dokonce se vám bude večer lépe spát. Všechny tyto nezdravé návyky totiž mají neblahý vliv na mozek a jeho činnost, což pak způsobuje, že se v noci převracíte ze strany na stranu a nedokážete usnout.

Zbavte se starostí

Rada, která zní jednoduše, ale její provedení je mnohem složitější. Abyste se zbavili dlouhodobého stresu, je vhodné odstranit jeho příčinu. Proto pokud vás trápí traumata, neváhejte vyhledat terapii nebo odborníka, se kterým si o svých starostech promluvíte. Jestliže nestíháte plnit své úkoly, využijte plánování a snažte se je omezit, abyste nepodléhali dlouhodobému stresu.